Кафедра архітектури та реставрації

Матеріал з Electronic Encyclopedia of Lviv Polytechnic
Версія від 13:21, 24 вересня 2020, створена Ірина Мартин (обговореннявнесок) (Ірина Мартин перейменувала сторінку з Кафедра реставрації архітектурної і мистецької спадщини на [[Кафедра архітектури та реставраці...)

(різн.) ← Попередня версія • Поточна версія (різн.) • Новіша версія → (різн.)
Перейти до: навігація, пошук
Кафедра архітектури та реставрації
Тип підрозділу Кафедра
Абревіатура АТР
Дата заснування 1992 рік
Приналежність Інститут архітектури
Завідувач кафедри д. арх., проф. Бевз Микола Валентинович
Розташування (адреса) 79013 Львів, вул. Ст. Бандери 12, головний корпус, кім. 327, вул. Князя Романа 1, 19 корпус, кімн.103
Сторінка на lp.edu.ua http://lp.edu.ua/atr

Кафедра архітектури та реставрації — це науково-навчальний підрозділ Інституту архітектури, який займається підготовкою спеціалістів з реставрації та реконструкції архітектурних будівель і споруд, та є провідною навчальною та науковою одиницею цього профілю в Україні.

Загальна інформація

Кафедра Кафедра архітектури та реставрації готує архітекторів за такими освітньо-кваліфікаційними рівнями:

напрямок «Архітектура»; спеціалізація (за новим класифікатором – спеціальність) «Реставрація і реконструкція архітектурних об’єктів»:

  • бакалавр архітектури;
  • спеціаліст і магістр архітектури;

напрямок «Мистецтво»; спеціальність «Реставрація творів мистецтва» (спеціалізація «Реставрація творів мистецтва з натурального і штучного каменю»):

  • бакалавр з реставрації творів мистецтва;
  • спеціаліст і магістр з реставрації творів мистецтва

Науковий напрям кафедри – «РОЗВИТОК ТЕОРІЇ І ПРАКТИКИ РЕГЕНЕРАЦІЇ ТА РЕКОНСТРУКЦІЇ ІСТОРИЧНИХ МІСТОБУДІВНИХ КОМПЛЕКСІВ І РЕСТАВРАЦІЇ АРХІТЕКТУРНИХ ОБ’ЄКТІВ ТА ТВОРІВ МИСТЕЦТВА»

Історія кафедри

Поєднання реставраційних традицій, освіти і практики(портрет кафедри Реставрації та реконструкції архітектурних комплексів Інституту архітектури, Національний університет «Львівська політехніка») Підготовка архітекторів-реставраторів – це відносно молодий напрямок у галузі архітектурної освіти. Фах архітектора, що спеціалізується на реставрації архітектурних памяток, зародився в Європі щойно на початку ХІХ ст., після сенсаційних археологічних розкрить античних міст Помпеї, Геркуланум та античних форумів у центрі міста Риму. Однією з перших фахових реставрацій архітектурного об’єкту вважається робота архітекторів Рафаеля Стерна та Джузеппе Валадьє над аркою Тита на Форум Романум, яка була здійснена після ґрунтовних досліджень в 1821-23 рр. Сьогодні підготовка архітекторів-реставраторів передбачена не у всіх системах вищої освіти європейських країн. Таку традицію мають вищі школи в Італії, Англії, Франції, Польщі. В інших країнах таку освіту здобувають переважно на основі тривалих післядипломних студій. Приємно відзначити, що молода кафедра Реставрації та реконструкції архітектурних комплексів Національного університету «Львівська політехніка», яка створена у 1992 році як перша такого напрямку освітня одиниця в Україні, вже має складені традиції, сформоване на високому рівні навчально-методичне забезпечення, значний науковий потенціал працівників. Наукові, навчальні, проектні роботи кафедри відомі у колі вітчизняних спеціалістів та закордоном. Без сумніву досягти успіху у цій справі було неможливо без опертя на ті памяткоохоронні традиції, які були сформовані у Львові ще у ХІХ-на поч. ХХ ст. та продовжені у діяльності інституту «Укрзахідпроектреставрація» у другій пол. ХХ ст. Біля витоків реставраційної діяльності та освіти у Львові стояли такі особистості як А.Петрушевич, Ю.Захарієвич, Е.Ковач, І.Левинський, М.Осінський, Л.Дайчак, Я.Витвицький, І.Могитич, А.Рудницький та інші вчені і практики.

Кафедра Реставрації створена у складі факультету архітектури у зв’язку з необхідністю підготовки спеціалістів з реставрації та реконструкції архітектурних будівель і споруд, новими напрямками в охороні культурної спадщини в Україні. На той час це була перша і єдина в Україні науково-освітня одиниця, яка спеціалізувалася на архітектурно-реставраційній освіті. Традиція реставраційної діяльності має у Львові глибокі корені. Тут ще в 1856 р. було створено напівурядовий офіційний орган – філію Віденської «Центральної комісії з дослідження і консервації пам’яткових будівель», що виконувала функції нагляду за пам’ятками на території Галичини. Львівська політехніка уславлена іменами відомих архітекторів різних національностей, що немалу частину своєї професійної діяльності присвятили дослідженню історичних будівель та реставрації пам’яток архітектури. Це – Юліан Захарієвич, Едгар Ковач, Іван Левинський, Василь Нагірний, Тадей Обмінський, Марян Осінський, Ігор Старосольський та багато інших.

Наукова робота

Науковий напрямок роботи кафедри: «Архітектурна спадщина та її збереження. Реставрація та реконструкція будівель: методологія проведення передпроектних досліджень в реставрації, теорія та практика реставрації; реконструкція, ревалоризація архітектурних комплексів, історія розвитку архітектури та містобудівельних комплексів».

Головним спрямуванням наукової діяльності кафедри є проведення наукових досліджень, пов’язаних з теорією та практикою реставрації пам’яток архітектури та ансамблів, ревалоризацією та регенерацією містобудівельних комплексів, історією розвитку архітектури та містобудівельних комплексів західного регіону України.

Наукову та освітню діяльність кафедра проводить у співпраці із закордонними партнерами у галузі реставрації з Польщі, Австрії, Німеччини, США та інших країн. На кафедрі щороку проводиться міжнародна студентська конференція з проблем реставрації пам’яток архітектури, а також проблемні наукові конференції та семінари з питань вдосконалення теорії і практики реставрації пам’яток архітектури та мистецтва. У доробку кафедри організація таких міжнародних кoнференцій «Місто Львів: збереження і розвиток» (22 травня, 2008 р.), українсько-шведський науковий семінар «Наукові методики дослідження, охорони і регенерації історичних міст» (20-21 листопада 2006), виставка та круглий стіл «Architectura Militaris» (Проблеми дослідження, збереження і реставрації пам’яток оборонної архітектури України, травень-червень 2004 р.) та ін.

Викладачі кафедри крім того, що керують науково-пошуковими та проектними роботами студентів, проводять власні наукові дослідження та виконують проектні роботи. Як приклад можна навести кількарічну науково-проектну роботу «Проект музейно-меморіального комплексу патріарха Йосипа Сліпого в с. Заздрість Тернопільської області», за яку кафедру було нагороджено дипломом першого ступеня Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України в 2000 р. На кафедрі також було опрацьовано проектні пропозиції щодо однієї з найвидатніших пам’яток західної України - проект консервації пам’ятки археології та архітектури ХІІ-ХІІІ ст. фундаментів Успенського собору в с. Крилос під Галичем. Дослідження історичного міста Жовкви, які кафедрою виконуються протягом багатьох років були втілені при розробленні містобудівної документації – історико-архітектурному опорному плані міста, проекті «Генерального плану розвитку заповідника», «Проекту регенерації історичної частини міста Жовкви». На підставі науково-проектної документації виконаної спеціалістами кафедри відкрито історико-культурні заповідники у місті Белзі Львівської області (2000 р.), у місті Бережанах Тернопільської області (2001 р.). Підготовлена подібна документація щодо міст Бучача та Підгайців Тернопільської області.

Однією з найвагоміших робіт кафедри було започаткування та організація заходів з вписання історичного центру міста Львова у Список Всесвітньої Спадщини ЮНЕСКО (роботи завершилися у 1998 р.). Сьогодні кафедрою проводяться дослідження для вписання у Список групи дерев’яних церков карпатського регіону України.

Основні напрями науково-дослідних робіт:

  • регенерація пам’яткових містобудівних комплексів, історичних місць та історичних міст (виконання обґрунтувань історико-архітектурних заповідників, історико-містобудівних обґрунтувань; науково-проектна документація з інвентаризації і паспортизації цінної забудови, історико-архітектурні опорні плани, визначення меж історичних ареалів міст, розробка охоронних зон, розробка генеральних планів заповідників та ін.);
  • реставрація і консервація пам’яток архітектури, пам’яток археології, творів мистецтва;
  • наукові дослідження з історії архітектури та історії поселень західного регіону України; науково-дослідні роботи на пам’ятках різного виду.

Підрозділ кафедри

При кафедрі діє науково-дослідна лабораторія (НДЛ-104 з регенерації заповідних архітектурних комплексів історичних міст України), створена наукова школа з досліджень проблем регенерації історичних містобудівних комплексів, якою керує д. арх., проф. Бевз Микола Валентинович У 2007 році на кафедрі започатковано підготовку фахівців та наукові дослідження з реставрації творів мистецтва з натурального і штучного каменю.

Професорсько-викладацький склад

Навчально-методичний склад кафедри

Відомі випускники кафедри

Партнери кафедри